Agata Christie – krótka biografia

W 1971 roku Christie została oznaczona tytułem szlacheckim. Ostatnie jej wystąpienie publiczne miało miejsce w czasie premiery filmu „Morderstwo w Orient Ekspresie”. Zmarła 12 stycznia 1976 roku na skutek przeziębienia. Została pochowana w Cholsey na cmentarzu St. Mary Churchyard.

Agata Christie – krótka biografia


Autor zdjęcia: Sylvain Ménard

W 1926 roku Archibald i Agatha (więcej informacji na tej stronie WWW) podjęli decyzję o rozwodzie. Agata zaginęła wtedy na kilkanaście dni, prawdopodobnie przyczyną tego było załamanie nerwowe. Została odnaleziona w hotelu w Harrogate, gdzie mieszkała pod przybranym nazwiskiem kochanki swojego męża. Ostatecznie do rozwodu doszło w 1928 roku. Kilka tygodni po rozwodzie pisarka wyruszyła w podróż na Bliski Wschód. Tam, na archeologicznych wykopaliskach, w okolicach miasta Ur poznała młodego archeologa Maksa Mallowana. Para postanowiła się pobrać i we wrześniu 1929 roku w Edynburgu doszło do cichego ślubu.

Początku

W 1902 roku rozpoczęła naukę w wielu pensjach, zarówno miejscowych, jak i zagranicznych. Studiowała muzykę, uczyła się śpiewu i rysunku. W wieku 19 lat napisała pierwsze dłuższe literackie dzieło „Śnieg na pustyni”. W czasie I wojny światowej Agatha pracowała jako pielęgniarka, później podjęła pracę, jako pomocnica w aptece. Wiedza o truciznach, którą nabyła w tej pracy, została wykorzystana w jej następnych powieściach. 24 grudnia 1914 roku poślubiła lotnika Archibalda Christie, po którym odziedziczyła nazwisko. W 1918 roku narodziła się ich córka Rosalind.